Image
Malta Dil Okulları

“Seviyeniz ne olursa olsun, size uygun bir program sunan bir dil okulu Malta’da mutlaka var. Üstelik yaş sınırı da bulunmuyor.”

Malta’daki dil okulları butik okullar ve zincir okullar olarak ikiye ayrılıyor. Uygun fiyatlısından düşük fiyatlısına kadar birçok seçeneği bulabilmeniz mümkün. Bu okulların bulunduğu bölgeler de farklı. Genellikle St Julians, Sliema ve Valetta şehirleri başta olmak üzere diğer bölgelerde de pek çok okul bulunur. “Malta’nın en iyi dil okulları hangileridir?” sorusunu soruyor olabilirsiniz. Size yanıt olarak ELT Okulları, Feltom, ESE Malta, EC Malta ve IELS Malta’yı örnek olarak verebiliriz. Eğer orta seviyede bir okul arıyorsanız BELS ve Lingutime dil okulları sizin için daha uygun olacaktır. Hatta bu okullardan daha ekonomik olduğu bilinen Clubclass Malta’ya da bir şans verebilirsiniz

Malta’ya gelen öğrencilerin genellikle tercih ettiği okullar AM Languages, ACE Malta ve ELA, Malta oluyor. Bu okulların birbirinden çok fazla farkı olmasa da bulunduğu bölgeye ve fiyat listesine göre tercih edilme oranları değişiklik gösteriyor. Bu okullar öğrencilere kolaylık sağlamak amacıyla konaklamanın da içinde olduğu çeşitli paket programları oluşturuyorlar. Hatta bazen bu paketlerin içine konaklama ve kurs kayıt ücreti dışında ders materyalleri ve uçak bileti de dâhil oluyor. Yıl boyu yapılan bu kampanyalar genellikle %20-%25 oranında indirimler sunar.  İşte siz de tercihinizi bu kriterleri göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz.

İster diliniz orta seviye olsun, isterse de hiç temeliniz olmasın; bu okullarda her seviye için eğitimler mevcut. Korkmanıza ve çekinmenize hiç gerek yok. Öğretmenleriniz size bir okul ortamı gerginliği yaratmayacaktır. Ayrıca şunu da belirtelim; okullara genellikle öğrencilerin rağbet gösteriyor olması yalnızca öğrencilere eğitim verildiği anlamına gelmiyor. Çok fazla bilinmese de iş insanları, profesyoneller ve yaşlı insanlar da bu okullara kayıt yaptırabiliyorlar. İşte bu okullarda her yaştan insanın eğitim alabiliyor olması da Malta dil okullarını özel kılıyor.

Her kurs döneminin başında bir seviye belirleme sınavı yapılır. Öğrencilerin seviyelerine göre ders programları oluşturulur ve buna göre eğitime başlanır. Ayrıca kursu bitirmeyi başarmış öğrencilere bir de sertifika verilir. Bu sertifikalarda öğrencilerin dil seviyeleri gösterilmektedir ve bunların birçoğu uluslararası eğitim kurumlarında geçerlidir. Yani anlayacağınız ister ileri İngilizce isterseniz de hazırlık İngilizcesi öğrenmek isteyin, Malta dil okullarında seviyenize göre bir eğitim alacağınıza emin olabilirsiniz.

İşte Malta’nın en ünlü dil okulları ve fiyat listeleri…

EC Malta: St. Julians’ta yer alan bu dil okulu Malta’nın en eski ve en güvenilir okullarından bir tanesidir. 1991 yılında kurulmuştur. Malta Eğitim Bakanlığı’nın onayıyla eğitim veren okul, FELTOM (Federation of English Language Teaching Organisations) ÜYESİDİR. Özellikle Türk ve Avrupalı öğrencilerin sıkça tercih ettiği EC Malta, iki binadan oluşur. Okul, çok merkezi bir konumda bulunduğu için öğrenciler alışveriş merkezlerine, restoranlara, kumsallara oldukça yakındır. Uzman bir kadroya sahip olan dil okulu, haftada 30 dersi bulunan Genel İngilizce programını öğrencilere sunar. Bunun dışında TOEFL, IELTS ve iş İngilizcesi gibi pek çok eğitim seçeneği de mevcuttur. Ayrıca bünyesinde 62 adet sınıf, internet salonu, öğrenciler için ayrılmış iki adet teras bahçeyi barındırır.

Ortalama fiyatı: 4 hafta 2000 Euro/ 6 hafta 3000 Euro/ 8 hafta 4000 Euro

ESE Malta: 1996 yılında kurulmuş olan ESE Malta, St. Julians’ta bulunur. Malta’nın en önemli uluslararası 3 farklı akreditasyonunun (Eaquals, IALC, Quality English) üçüne de sahip olan tek okuludur. Hatta öyle ki UED tarafından 2013 yılında Malta’nın en iyi dil okulu seçilmiştir. Eğitimde Mükemmellik Sertifikası’nı da 2015 ve 2017 yıllarında kazanan okul, Malta’nın en prestijli dil okullarından bir tanesidir. Toplamda 60 sınıfı bulunan okula dünyanın farklı ülkelerinden öğrenciler eğitim almaya gelmektedir.

Ortalama fiyatı: 4 hafta 1800 Euro/ 6 hafta 2500 Euro/ 8 hafta 2800 Euro

IELS: Malta’nın alışveriş merkezleriyle ve kafeleriyle ünlü, popüler bir kasabası olan Sliema’da bulunur. 1985 yılında kurulmuş olan IELS, akredite edilmiş okulların arasındadır ve FELTOM’un kurucu üyesidir. Her seviyeye hitap eden 20’den fazla İngilizce dil kursu programları bulunur. Burada çalışan nitelikli öğretmenlerin hepsinin CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults) sertifikası bulunur. Genellikle 12 kişilik olan sınıflarda öğrenciler öğretmenlerle birebir pratik yapar ve dillerini geliştirirler.

Ortalama fiyatı: 4 hafta 1700 Euro/ 6 hafta 2600 Euro/ 8 hafta 3300 Euro 

AM Language: 1987 yılında kurulmuş olan AM Language, Malta’nın ilk uluslararası dil okullarından bir tanesidir. FELTOM kurucu üyesi olmasının yanı sıra Avrupa Birliği fonu ve Hükümet desteği ile kurulmuş bir okuldur. Ticari bir amaç gütmeyen okul, öğrencilere fiyat-performans açısından daha makul gelmektedir. Ayrıca okulun Sliema’da bulunuyor olması öğrencilerin sosyalleşebilmesi için de oldukça avantajlı.

Ortalama fiyatı:  4 hafta 1200 Euro/ 6 hafta 1600 Euro/ 8 hafta 2200 Euro