Image
Malta Vizesi ve Pasaport İşlemleri

“Malta’ya gitmek için vize gerekir mi, başvurular nereden ve nasıl yapılır gibi sorularınızın yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.”

Avrupa Birliği üyesi olan Malta, diğer tüm Avrupa ülkeleri gibi Schengen vizesi uygulamasına dâhildir ancak söz konusu eğitim olduğunda, vize almanın diğerlerine nazaran daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Pasaport durumunu merak edenler için şunu da belirtelim ki; Bordo (normal) pasaporta vize uygulaması yapılmaktadır. Yeşil, Gri ve Kırmızı( diplomatik) pasaportlar için vize istenmemektedir. Öğrenci vizesinin türlerini ve nasıl alınacağını açıklamadan önce Schengen vizesi nedir ve ne işe yarar onu öğrenelim.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen, Avrupa Birliği üyesi olan ülkeleri kapsayan bölgeye denir. Hatta Schengen Avrupa’daki en büyük serbest seyahat bölgesidir. Bu vizeye sahip olan kişiler, Schengen bölgesine üye olan devletler/ülkeler arasında kimlik veya pasaportlarıyla seyahat etme imkânına sahiptir. Böylece birden fazla ülkeye rahatça seyahat etmek mümkündür. Peki, Schengen bölgesi içerisinde yer alan ülkeler hangileri? Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Hollanda gibi daha birçok ülke bu bölgede yer alıyor. Yazımızın başına dönecek olursak, Malta da bu bölge kapsamında gezebileceğiniz ülkeler arasında. Yani seyahat edebilmeniz için yapacağınız ilk şey bir Schengen vizesi edinmek olacak.

Malta Öğrenci Vizesi

Gelelim Malta’daki öğrenci vizelerinin türlerine. Malta öğrenci vizeleri, türüne göre ikiye ayrılır:

C Tipi Vize: 90 günden kısa süreli eğitimler için bu vize tipi kullanılır.

D Tipi Vize: 90 günden uzun süreli eğitim programları için bu vize türü kullanılır.

Seyahat amacınızın ne olduğuna göre ülkede kalma süreniz değişebilir. Bu sebeple hangi vize türüne sahip olacağınızı mutlaka öğrenmelisiniz.

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malta’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaportunda ilgili tarihleri kapsayan geçerli bir Schengen vizesi yoksa mutlaka seyahat öncesinde başvuru yapmalıdır. İstisnai durumlar haricinde kısa süreli Schengen vizeleri başvuruları konsolosluktan değil, yetkili vize başvuru merkezlerinden yapılır. Malta Konsolosluğu Vize Başvuru Merkezleri; Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Gaziantep, Edirne, Antalya ve Bodrum’da bulunur. Bu başvuru merkezlerinden herhangi birisine gidip gerekli işlemleri başlatabilirsiniz. Şunu belirtmekte fayda var; gitmeden önce mutlaka randevu almalısınız. Eğer 18 yaşından küçükseniz, yasal ebeveynlerinizden herhangi birisi ile başvuruya kabul edilirsiniz.

Vize Başvurusunda İstenen Belgeler

Vize başvurusunda sizden istenecek belgeler birçok duruma göre değişir. Örneğin; eğitim, iş ve maddi durumunuz belirleyici etkenlerdir. Yani evraklar kişiye özel hazırlanır. Ancak biz yine de öğrenci olarak gidecek kişiler için ön bilgi olması amacıyla, başvuruda temel olarak istenen belgelerin listesini vereceğiz.

 • Vize başvuru formu
 • Pasaport
 • 2 Adet güncel vesikalık fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı
 • Uçak bileti rezervasyonu
 • Okul kabul belgesi (Derslerin detaylarını, süresini ve ücretini gösteren, okulun mührünü ve okul yöneticisinin imzasını içeren Malta eğitim kurumundan alınan kabul mektubu ve ödemenin yapıldığını gösteren belge.
 • Eğitim göreceği süre boyunca ev, yurt veya otel belgesi
 • Varsa burs belgesi
 • İngilizce öğrenci belgesi (Güncel ve orijinal olmasına dikkat edilmelidir.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası 
 • Seçilen eğitim kursuna başvurmak için dil yeterliliğinin kanıtını içeren belge

Yukarıda da söylediğimiz gibi, bu belgeler genellikle standart olarak istenen belgelerdir. Kişiden kişiye göre değişiklik göstereceğini unutmamak gerek. Ayrıca bu evrakların haricinde gerektiği takdirde Malta Konsolosluğu’nun ek evrak isteminde bulunma hakkı mevcuttur.

Vize Başvuru Ücretleri

Öğrenci vizesi ücretleri orada alınacak eğitimin süresine göre değişir. Eğitim programları genellikle 12-24 hafta arasındadır. Bunu göz önüne aldığımızda Malta’da kalınacak gün başına ücret talep edilir. Bu durumda belirli bir rakam vermek doğru olmaz. Tıpkı seyahat için gerekli belgelerin değişkenlik gösterdiği gibi fiyatlar da döviz kuru gibi birçok sebepten değişkenlik gösterebilir. Malta’ya seyahat edecek öğrenciler, orada kalacakları gün sayısına göre ödeyecekleri ücreti başvuru merkezlerinde öğrenebilir.

Vize Ne Kadar Sürede Çıkar?

Hazırlanan evrakların teslim edilmesi ve ödeme işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte vizenin onayı beklenir. Eğer eksik bir evrak verilmediyse, vize almak isteyen kişiyle telefon veya mail aracılığıyla iletişime geçilir. Ona birtakım sorular sorulur. Bu soruları başvuru belgelerinde verilen bilgilerle uyuşacak şekilde yanıtlamak çok önemlidir. Tüm bu aşamalardan sorunsuz bir şekilde geçilirse vizenin çıkması 12-15 iş günü arasında değişir.