Image
Malta’da Konaklama Seçenekleri

“Öğrenci yurdu mu, apart mı yoksa aile yanı mı? Malta’da her bütçeye göre bir konaklama seçeneği mutlaka bulunur.”

Malta’daki konaklama seçenekleri oldukça fazladır. Öğrenci yurtları, apartlar ve aile yanında konaklama imkânı öğrencilerin işlerini bir hayli kolaylaştırmakta. St. Julians başta olmak üzere diğer bölgelerde bulunan kiralık öğrenci evleri oldukça meşhurdur. Bu evlerde öğrenciler ister tek başlarına isterlerse de arkadaşlarıyla ortak yaşayabilirler. Giderlerin en aza indirgenmesi için toplu halde kalmayı seçen öğrenciler bu evlerden oldukça memnun. Ancak diyelim ki siz evde kalmak istemiyorsunuz. Bu sefer tercihinizi yine aynı bölgelerde bulunan öğrenci yurtlarından yana kullanabilirsiniz. Çünkü bu yurtlar öğrenciler için çok daha ekonomik oluyor.

Ancak diyelim ki her iki seçenek de size uymadı. Ev veya yurt bulamadınız. İşte tam bu sırada aile yanında konaklama imkânını kullanabilirsiniz. Malta’nın kültürüyle yaşayan yerli halk, evlerinin kapılarını öğrencilere açmayı sever. Bu ailelerden bir tanesinin evinde konaklayabilirsiniz. Böylece dilinizi evde otururken de geliştirme şansını yakalarsınız. Aile fertleriyle konuşurken İngilizcenizi ilerletmeniz işten bile değil. Ayrıca aile sıcaklığını ve Malta kültürünü de tatmış olursunuz. Hadi gelin Malta’daki konaklama seçeneklerine daha yakından bakalım.

Okul Yurdunda Konaklama

Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Malta’daki öğrenciler de daha ekonomik olması sebebiyle yurtlarda kalmayı tercih ediyorlar. Bildiğiniz üzere Malta’daki dil okullarının sayısı oldukça fazla. Bunlardan herhangi birisine kayıtlı olan bir öğrenci, kendi okulunun ona sağlayacağı yurt hizmetinden faydalanabilir. Genellikle okulun öğrenci sayısına göre yapılan bu yurtlarda ortak kullanım alanları vardır. Çamaşırhane, mutfak ve banyo gibi birçok alan ortaktır. Ancak tek veya çift kişilik odalar da mevcuttur. Yani öğrenci isterse kendi özel alanını da yaratabilir. Okuldan okula verilen imkânlar değişse de öğrenciler bu yurtlarda kalmaktan rahatsızlık duymuyor.

Apartta Konaklama

Birçok ülkede görebildiğimiz apart sistemi konaklama seçeneği Malta’da da mevut. Bu apartlar genellikle dil okullarının öğrenciler için özel olarak kiraladığı binalar olur. Tıpkı ev gibi inşa edilmiş olan binalarda daireler öğrencilere kiraya verilir. Üç veya dört kişi aynı dairede rahatlıkla konaklayabilir. Salonu, mutfağı, tuvaleti ve banyosu olan evlerde öğrenciler ortak kullandıkları alanlardan sorumludurlar. Kendi odalarında tek başlarına kalabildikleri gibi dilerseler bir odada iki kişi de kalabilirler. Oda sayısına ve apartın büyüklüğüne göre bu gibi durumlar değişiklik gösterebilir. Giriş çıkış saati bulunmayan apartlarda öğrenciler evlerini istedikleri gibi dizayn edebilirler. Klima taktırabilir, oyun konsolu kurabilir, sevdikleri eşyaları yerleştirebilirler. Tabii ki daireye zarar vermemek kaydıyla…

Stüdyo Dairede Konaklama

Rahatına düşkün olan öğrencilerin tercih ettiği bir konaklama yöntemidir. Yalnız yaşamak isteyen öğrenciler kendilerine bir stüdyo daire bulup kiralayabilirler. Tabii ki bu konaklama seçeneği diğerlerine göre daha maliyetli olacaktır. Dairenin bütün giderleri tek bir kişiye kalır. Öğrenci yalnızca kendi yaptığı harcamaya göre para öder ancak bu yine de biraz pahalı olabilir. Bu sebeple bu konaklama yöntemi öğrenciler tarafından çok fazla tercih edilmez.

Aile Yanında Konaklama

Malta’da öğrenciler tarafından en sık kullanılan konaklama yöntemidir. Çünkü hem daha az maliyetli hem de daha eğlencelidir. Malta’daki dil okullarıyla evini kiraya vermek isteyen aileler görüşürler. Ailelerin evleri denetlenir ve öğrenciler için uygunluğu kontrol edilir. Eğer her şey yerli yerindeyse aileler evlerinin kapılarını öğrencilere açabilirler. Bir aile evinde en fazla 4 öğrenciyi ağırlayabilir. Banyo, tuvalet gibi alanlar ortak kullanım alanları olur. Genellikle giriş-çıkış saati olmaz. Ancak öğrencilerin aileleri rahatsız etmemeleri ve düşünceli davranmaları önemlidir. Akdeniz insanının sıcaklığı sayesinde öğrenciler kendilerini daha güvende ve mutlu hissederler. Öğrenciler, aile yanında kaldıkları süre zarfında onlarla sosyalleşme imkânına sahip olurlar. Beraber yenen yemekler, izlenilen filmler ve daha pek çok şey sayesinde kendilerini yabancı hissetmezler. Ayrıca aile fertleriyle sürekli iletişim halinde olacakları için dillerini geliştirmekte zorlanmayacaklardır.

Otelde Konaklama

Genellikle Malta’ya gelen iş insanlarının tercih ettiği bir konaklama yöntemidir. Öğrenciler buna pek de yanaşmazlar. Çünkü otelde kalmak onlar için çok daha masraflı olur. Ancak yine de Malta’ya gelen herkesin konaklayabileceği güzel oteller vardır. 3,4 veya 5 yıldızlı oteller herkesin hizmetine açıktır. Kahvaltı, akşam yemeği, tek veya çift kişilik odalar, suit odalar, spor salonu, yüzme havuzu gibi birçok imkânı bulunan otellerde kendi bütçenize göre konaklayabilirsiniz.