Image
Malta’da Sosyal Yaşam

“Zengin kültürü, lezzetli mutfağı, capcanlı şehirleri ve doğal güzellikleriyle Malta sosyalleşmek ve pratik yapmak isteyenler için birebir.”

Malta’daki dil okullarının tercih edilme sebeplerinden bir tanesi de ülkedeki sosyal yaşamın kalitesi. Yerli halk dışında burada yaşayan birçok öğrenci olduğu için gece ve gündüz her daim hareketli olan Malta sokakları, sosyalleşmek isteyenler için birebir. Eğer bir öğrenciyseniz haftalık ortalama 80-110€ gibi bir bütçeyle market alışverişlerinizi ve genel yaşam giderlerinizi karşılayabilmeniz mümkün. Hâl böyle olunca eğlence sektörünün canlılığı da asla kesilmiyor. Kendi bütçenize göre arkadaşlarınızla çeşitli aktivitelere katılabilirsiniz. Örneğin restoranlarda Malta yemeklerini deneyebilir, gece kulüpleri ve barlarda eğlenebilirsiniz. Ayrıca dil okulları genellikle çeşitli tekne turları düzenler. Bu turlara katılarak arkadaş çevrenizi genişletmeniz de mümkün.  Eğer daha farklı şeyler deneyimlemek isterseniz Malta’nın muhteşem denizinde dalış eğitimi alabilir veya sörf yapabilirsiniz.

Malta’nın gece hayatı da oldukça meşhurdur. Yine bazı okulların düzenlediği dans ve barbekü partileri olur. Geceleri çeşitli mekânlarda gerçekleştirilen bu etkinliklere katılabilirsiniz. Peki, Malta’nın ünlü barları ve gece kulüpleri nelerdir? Fuego Salsa Bar, Club Havana, Gianpula Village gibi mekânlar en çok tercih edilen yerlerden yalnızca birkaçı. Özellikle St. Julian’ın Paceville bölgesinde gece hayatı çok daha hareketlidir. Canlı müzik ve alkollü mekânları sevenler için bu bölge çok daha uygun. Gündüzü Malta’nın muhteşem plajlarında geçirdikten sonra geceyi bu eğlenceli barlarda sonlandırabilirsiniz.

Malta’nın Doğal Güzelliklerinin Tadına Varın.

Bir ada ülkesi olduğu için insanlarda pozitif etki bırakmayı başarabilen Malta, yalnızca ada ülkesi olmasıyla ünlü değil. Gezilecek birçok yeri ve köklü bir geçmişi var. Eğer Malta’nın tadını çıkarmak istiyorsanız önceliği onun doğal güzelliklerine vermelisiniz. Çünkü özellikle su altı zenginlikleri bakımından çok kıymetli bir yerdir. Malta; Mavi Lagün başta olmak üzere tuz tarlalarıyla, altın sarısı plajlarıyla, gizemli mağaralarıyla tam bir keşif noktası. Eğer Malta’ya seyahat ettiyseniz ve sosyalleşmek için ne yapacağınızı düşünüyorsanız, işe bu yerleri gezmekten başlayabilirsiniz. Çünkü bahsetmiş olduğumuz alanlara tekne turları ve eğlence partileri düzenlenir, yerli yabancı birçok insan bu sayede kaynaşır. İşte siz de hem yeni insanlarla tanışmış hem de bu müthiş ada ülkesinin keşfini yapmış olursunuz.

Malta’nın Tarihini ve Zengin Kültürünü Tanıyın.

Her ülkenin kendine has kültürü ve gelenekleri vardır. Malta’yı gezerken size sosyalleşmek için ortam sağlayacak en güzel sebeplerden bir tanesi de bu ülkenin kültürel varlığı olacaktır. İngiliz sömürgesinin etkisi altında kalarak tarihe geçmiş olan Malta, tüm zamanların fethedilmek için en çok uğraşılan ülkelerinden bir tanesi olmuştur. Birçok devlet bu ülkeyi vakt-i zamanında himayesi altına almak istemiştir. Bunun bir etkisiyle ülke gelişimini çok kültürlü insanların varlığıyla sürdürmüştür. Dolayısıyla burada sosyalleşmek pek de zor sayılmaz. Burada İspanyollardan, İngilizlerden, Fransızlardan, Türklerden ve daha birçok ülkeden insanın kültürüyle karşılaşabilirsiniz. Çünkü hemen hemen hepsinden birer iz taşıyan Malta, dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan insanları birbiriyle tanıştıran harika bir kesişme noktasıdır. İşte bu sebeple Malta’da sosyallik, çok geniş bir yelpazeye yayılır.

Malta’nın Lezzetli Mutfağını Deneyin.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Malta çok kültürlü bir ülkedir. Bu durum elbette mutfağa da yansımıştır. Ancak belirtmeliyiz ki Malta’nın lezzetleri Akdeniz mutfağıyla pekişir. Yani elbette burada makarna, pizza gibi yiyecekleri tadabilirsiniz ancak deniz mahsulleriyle daha çok karşılaşmaya hazır olun. Özellikle de ülkenin şirin bir kasabası olan Marsaxlokk’taki balıkçıların oltalarından çıkan ürünleri mutlaka denemelisiniz. Bunların başında ülkenin en ünlü balığı olan Lampuki gelir. Bunun dışında Gozo peynirleri, fenek ve kapunata da tatmanız gereken lezzetlerden yalnızca birkaçı. Oturacağınız restoranlarda veya salaş mekânlarda, yemek kültürünü keşfedebilir ve bunu insanlarla paylaşabilirsiniz. Böylece hem yeni bir mutfağı tanımış olursunuz hem de farklı insanlarla ortak bir paydada buluşma fırsatını yakalarsınız.

Malta’nın Gece Hayatına Tanıklık Edin.

Malta’nın gece hayatı oldukça ünlüdür. Aslında buna şaşmamak gerek çünkü burası tüm insanların sosyalleşmeye ve eğlenmeye geldiği bir ülke. Dil öğrenmek için buraya gelen öğrencilerin, işi sebebiyle buraya seyahat eden insanların ve macera arayışında olan gezginlerin buluşma noktasıdır Malta. Gece kulüpleri, kumarhaneleri, diskoları ile ünlü olan Malta caddeleri, bu tür insanlarla dolup taşar. Yani müzik dinlemekten tutun da dans etmeye kadar her türlü aktiviteyi Malta’nın gece hayatında bulabilmeniz mümkün. Sosyalleşmenin belki de en kolay olduğu bu noktalarda Malta gezinizi renklendirebilirsiniz.