Image
Malta’nın Work and Study Programı ile İlgili Bilmek İstediğiniz Her Şey

“Yurt dışında dil eğitimi alırken hem okul hem de yaşam masraflarını karşılamak her öğrencinin hayali. Peki Malta’da bu mümkün mü?”

Work and Study Nedir?

Work and Study; bir yandan dil öğrenirken bir yandan da çalışmak isteyen öğrenciler için oluşturulmuş bir programdır. Ancak bu demek değil ki, gittiğiniz ülkede işiniz hazır bir şekilde size sunulacak. Böyle bir durum söz konusu değil. Girebileceğiniz potansiyel işleri bularak siz bir karar vermelisiniz. Sistem bu şekilde ilerler. Yeni bir ülkeye adapte olmak ve oranın yaşam koşullarına ayak uydurmak ilk başlarda biraz zordur. Bu sebeple ekonomik olarak kendinizi ne kadar iyi hazırlarsanız bu süreci o kadar rahat geçirirsiniz. İşte öğrenciler de ihtiyaçlarını karşılamak için gittikleri ülkelerde çalışarak geçimlerini sağlayabilirler. Bu da Work and Study programı sayesinde çok daha kolay olur.

Çalışma İzni Başvurusu

Türkiye’deki İş ve İşçi Bulma Kurumu benzeri bir yapı olan Malta JobsPlus’a işveren tarafından öğrenci adına başvuru yapılmalı. Bu koşullar yerine geldikten sonra çalışma izni başvurusunda bulunulabilir. İzin, vizenin geçerliliği süresince devam eder. Başlangıç için belirli bir ücret ödeme zorunluluğu bulunur. Çalışma izni başvurusunda gereken bazı koşullar vardır. Bunları sağlamadan programa dâhil olunamaz.

Başvuru İçin Gerekli olan Koşullar

Programdan yararlanabilmek için Malta’da 90 günün üzerinde eğitim görmüş olma şartı mevcut. Öğrenciler ilk 90 günün ardından çalışma izni için başvuruda bulunabiliyorlar. Yani haftada 20 saat çalışma izni sadece 3 aydan uzun süreli dil okuluna gidenlere verilen bir haktır. Öğrencilerin haftada en az 15-20 derslik bir kursa kayıt yaptırmaları ve derslere %75 oranında katılım göstermeleri gerekli. Yani aslında buradaki amaç şu; çalışırken öğrenciliğini aksatmamak. Çalışma izni başvurusu için öğrencinin iş bulmuş olması ve işverenine başvuru formunu doldurtmuş olması gerekir. Bunun dışında öğrenci kesinlikle seyahat sağlık sigortasını yaptırmış olmalı. Çünkü işverenler part-time çalışanlara sigorta yapmazlar. Eğer öğrenci işini değiştirmek isterse çalışma iznine yeniden başvuru yapmak zorundadır. Vize süresi dolan öğrencilerin çalışma izninin de bittiğini bilmeleri gerekmektedir.

Neden Malta’da Work and Study Programına Katılmalıyım?

Malta Hükümeti’nin ülkeye gelen yabancı öğrencilere tanıdığı bu imkân, Malta’yı yabancı dil öğrenmek isteyen herkes için daha da cazip hale getirdi. Çünkü turizm ve eğitim sektörlerine fazlasıyla önem vermesiyle bilinen Malta’da yasal olarak çalışmak demek, orada yaşadığınız sürece tüm masraflarınızı karşılayabiliyor olmanız anlamına gelir ki bu da birçok öğrenci için tercih sebebi olacaktır.

Work and Study programına özellikle Malta’da katılıyor olmanız sizin yararınıza olacaktır. Çünkü Malta dil öğrenmek için öğrencilerin gelmeyi sıkça tercih ettiği ve diğer ülkelere nazaran daha ucuz olan bir ülkedir. Burada günlük yaşam masraflarınız ve giderleriniz çok daha uygun fiyata denk gelir. Bu sebeple çalışma ihtiyacı duyup programa katılsanız bile sosyalleşmek için bolca imkânınız olur. Ayrıca eski bir İngiliz sömürgesi ülkesi olduğu için Malta’da İngilizce öğrenmek çok daha kolaydır. Yani çalışırken de yerli halktan İngiliz dilini ve kültürünü öğrenebilirsiniz. Hem paranızı kazanmış hem de eğitiminizi harikulade bir şekilde tamamlamış olursunuz.

Malta’da Hangi İşlerde Çalışılabilir?

Malta, iş seçenekleri bakımından zengindir. Ancak tabii ki işe alınmanızda önemli olan bazı etkenler vardır. Örneğin İngilizce seviyeniz gireceğiniz işte önemli bir rol oynar. Dilinizi geliştirirseniz katılım göstereceğiniz alanların sayısı da artar, profesyonel işlere alım şansınız yükselir. Malta’ya gelen öğrenciler genellikle hem İngilizcelerini geliştirmek hem de yeni insanlarla daha rahat tanışabilmek için hizmet sektöründe çalışmayı tercihe derler. Zaten Malta’da kafe ve restoranların sayısı da oldukça fazladır. Bu tarz işletmelerde rahatlıkla çalışabilirsiniz. Ayrıca Malta’nın bir ada ülkesi olduğunu unutmamak gerek. Yaz aylarında ülkenin turist sayısı artar ve nüfusu kalabalıklaşır. Eğer öğrenciyseniz ve program dâhilinde iş arıyorsanız, tüm bunları göz önünde bulundurarak turizm sektörüne de yönelebilirsiniz.