Image
Neden Malta’da Dil Eğitimi Almalıyım?

“Avrupa’nın en güneşli ülkesi Malta, her yıl dünyanın dört bir yanından otuz binden fazla öğrenciyi ağırlıyor. Peki bu kadar insan neden Malta’yı tercih ediyor bilmek ister misiniz?”

İngilizceyi neden yerinde öğrenmeniz gerektiğini anlattığımız metni okuduysanız aslında bu sorunun cevabını da bulmuşsunuzdur. Malta dil eğitiminizde bolca pratik yapabileceğiniz bir yer. İngilizcenin ikinci ana dil olarak konuşulduğu bir ülke olması elbette özellikle İngilizce kapsamında düşündüğümüzde dil öğrenmek için en uygun yerlerin listesinde Malta’yı birinci sıraya koymamıza sebep oluyor. Yaklaşık 150 yıl boyunca İngiliz sömürgesinde kalmış olan Malta halkı, İngilizceyi en az Maltaca kadar iyi biliyor. Bu sebeple buraya gelen dil öğrencilerinin sayısı da oldukça fazla.

Diğer ülkelere nazaran Malta vizesi almak daha kolay ve ekonomik olarak da daha elverişli. Bu sebeple her yıl ülkeye dünyanın her yerinden 30.000’den fazla öğrenci geliyor. Buraya gelip eğitim süreçleri boyunca Malta’yı tanıyor ve pratik yapıyorlar. Ülkede ders saatleri dışında yapabilecekleri birçok şey var. Malta genellikle sıcak bir yer olduğu için hem kışları hem de yazları çok keyifli bir ülke. Öğrenciler kışın Malta’nın barlarında ve kulüplerinde eğlenmeyi tercih ediyor. Yazın ise muhteşem denizlerin ve plajların tadını çıkarıyorlar. Bu gibi ortamlarda sosyalleşebildikleri ve yeni insanlarla tanışabildikleri için dilleri de gelişiyor. Ayrıca yalnızca dil öğrenmekle kalmayıp Malta’nın kültürüne de adapte olmuş oluyorlar.  Böylece kendilerini yalnızca okula gidiyormuş gibi hissetmiyor, aynı zamanda tatildeymiş gibi davranabiliyorlar. Yani Avrupa’nın en güneşli ülkesi Malta’da eğitim asla okul ile sınırlı kalmıyor, ders saati sona erip hayata karıştığınızda; sosyalleşirken, Malta’yı keşfederken, alışveriş yaparken de bol bol pratik yapma fırsatı buluyor ve öğrendiklerinizi pekiştirebiliyorsunuz.

Unutmayın ki bir şeyi öğrenmek yalnızca eğitimle alakalı değildir. Bulunduğunuz ortamın keyif verici olması da çok önemlidir. Öğrenirken sıkılmamak, dilinizi geliştirirken aynı zamanda hayata karışabilmek, Malta’nın dil öğrenmek isteyen herkese sunduğu fırsatlardan yalnızca bazıları.

Malta’da dil eğitimi almanız için en temel sebeplerden birkaçını sizin için listeledik…

Ekonomik Fiyatlar

Malta’daki dil okullarının fiyatları diğer ülkelerdeki okulların fiyatlarına göre çok daha ucuzdur. Bu da tabii ki özellikle öğrencilerin işine çok yaramakta. Dünyanın her yerinden binlerce öğrenci, İngilizce öğrenmek için Malta’ya gelir. Fiyatlar genellikle kurslardaki programlara göre değişkenlik gösterse de hemen hemen aynıdır. Hatta eğitim sezonun başında bazı kampanyalarla bu fiyatlar çok daha aza indirgenir. Fiyat-performans açısından başarılı olan bu kurslarda her seviyeye uygun eğitim paketleri bulmak çok kolay. Bütçesini çok aşmak istemeyen kişiler İngilizceyi Malta’da öğrenmeliler.

Resmi Dilin Önemi

Malta yıllarca İngiliz sömürgesi altında kalmış bir ülke. Bu sebeple ülkede İngilizlerin etkileri her alanda görülebilir. “Küçük İngiltere” olarak anılan ülkede bunun en büyük örneği, resmi dilinin Maltacadan sonra İngilizce olmasıdır. Yani ülkedeki hemen herkes İngilizce biliyor ve konuşuyor. Bu da Malta’da dil eğitimi almak için verilebilecek en iyi sebeplerden bir tanesi.

Kolay Vize Fırsatı

Diğer ülkelere kıyasla Malta vizesini almak çok daha kolay. Malta Schengen ülkeleri arasında yer aldığı için ülkeye girişte Schengen vizesi almak gerekiyor. Aslına bakarsanız bunun birçok avantajı var. Çünkü bu vize sayesinde diğer Schengen ülkelerine rahatça geçilebiliyor. Örneğin; Malta’da okuyan bir öğrenci Schengen vizesinin vermiş olduğu avantajla Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan gibi ülkelere geçiş yapabilir.

Konaklama Seçenekleri

Malta’ya dil eğitimi almak için gelen kişiler barınma sorunu yaşamazlar. Çünkü ülkede konaklama seçenekleri oldukça fazla. Öğrenciler için özel olarak oluşturulmuş yurtların yanı sıra, apartlarda, stüdyo dairelerde ve gönüllü ailelerin evinde konaklamak mümkün. Eğer bütçeniz geniş ise otel seçenekleri de oldukça fazladır. 5 yıldızlı otellerden tutun da butik ve ucuz otellere kadar her türlü konaklama seçeneğine sahip olabilirsiniz.